Дуже важливим в історії вищої школи Закарпаття є день 19 липня 1945 року, коли Народна Рада Закарпатської України спільно з Секретаріатом КПЗУ прийняла постанову про відкриття в Ужгороді «Закарпато-Українського державного університету». Дане рішення було розглянуто і вивчено на республіканському рівні і 18 жовтня 1945 року Рада Народних Комісарів УРСР і ЦК КП(б)У ухвалили спільну постанову про відкриття в Ужгороді державного університету. Нарешті мрія багатьох поколінь закарпатців стала реальністю.

Ужгородський університет починав свою роботу в складі 4 факультетів: філологічного, хіміко-біологічного, медичного та історичного із загальним контингентом студентів 180 осіб.

Історія підрозділу насичена і різноманітна, позначена вагомими здобутками і, на жаль, окремими кон'юнктурними моментами. Спочатку на історичному факультеті було відкрито дві кафедри - історії народів СРСР (1945) та загальної історії (1946). До занять, що розпочалися 1 лютого 1946 року, приступило 25 студентів, серед яких були не тільки закарпатці, але й уродженці інших регіонів республіки, були й фронтовики. Через рік стаціонарна форма навчання була доповнена заочною, а прийом студентів зріс до 50 осіб.